Kurier Drzewny Wrzesień 2014/9 (78) www.kurierdrzewny.pl
WYDARZENIA | Inwestycja z perspektywą na lata
Korzystać z funduszy – to trzeba umieć
Przedsiębiorstwo Firma Handlowo Usługowa Chudaś Jan z miejscowości Lipówka gm. Wyryki działa w branży wyrobów tartacznych od 1993 roku. Właściciele postanowili oprzeć rozwój swojego biznesu o park maszynowy pochodzący z Grupy WEINIG.
Jarosław Kanas
Działające w województwie lubelskim rodzinne przedsiębiorstwo początkowo świadczyło usługi przecierania drewna dla odbiorców indywidualnych. Dziś w tym gronie są firmy różnej wielkości: stolarnie, producenci mebli, podłóg i stolarki otworowej, zarówno z województwa, jak i z całej Polski, a także, coraz częściej z zagranicy, a dokładniej z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Aktualnie firma zatrudnia 10 pracowników i przeciera około 4 tys. m kw. drewna okrągłego iglastego rocznie. Wśród produkowanego asortymentu są tarcice: iglasta sosnowa (mokra i sucha), deska elewacyjna, a także deska podłogowa.
W 2007 roku firma pozyskała wsparcie finansowe z Sektorowego Programu Operacyjnego, co pomogło w zakupie i uruchomieniu nowoczesnej, sterowanej automatycznie suszarni do drewna wraz z kotłownią, a także strugarki i rozpoczęła produkcję tarcicy obrzynanej. Od tamtego czasu zakład systematycznie, choć w ramach swoich możliwości finansowych, wzbogaca swój park maszynowy. Uzasadnieniem tych inwestycji, jak twierdzą właściciele, jest zapotrzebowanie rynku na wysokiej jakości produkty drzewne. W latach 2010 i 2011 fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoliły na realizację hali produkcyjnej, z przeznaczeniem na nowoczesną stolarnię o powierzchni 800 m kw. Dotychczasowe inwestycje pozwoliły na zwiększenie wydajności pracy i jakości produkcji.
Chudasiowie liderami Agroligi
Powiat włodawski Jan i Lucyna Chudasiowie z Lipówki w gminie Wyryki zwyciężyli w kategorii "Firma" w tegorocznej edycji konkursu Agroligi. Specjalizują się w wyrobach tartacznych.
Jest to największy sukces, jaki do tej pory odnieśli. Do konkursu zgłoszeni zostali przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Włodawie.
- Zanim ogłoszono wyniki, przyjechała do nas 4-osobowa komisja. Obfotografowała cały zakład. Opowiedziałem im, co i jak robimy. Nie sądziłem, że wygramy, ale cieszę się, że ktoś docenił naszą pracę i że zdobyliśmy ten zaszczytny tytuł – mówi pan Jan.
Sposób na życie
Małżonkowie prowadzą firmę od 1993 roku. Mają też gospodarstwo rolne. - Gleba nie jest tu najlepszej jakości, więc i z urodzajem różnie bywa. Żeby zarobić jakiś dodatkowy grosz do domu, postanowiłem otworzyć zakład tartaczny. Sosna w naszej okolicy rośnie na piachu, więc jest bardzo dobrym materiałem budowlanym – opowiada nasz rozmówca.
Pan Jan kupił trak i rozpoczął produkcję od wycinania konstrukcji na więźby dachowe. Postanowił rozwinąć zakład. Rozszerzał asortyment i sukcesywnie dokupował coraz to nowsze urządzenia do przetarcia drewna. Zainwestował też w pojazdy, którymi przywozi drewno z lasu i rozwozi gotowy produkt.
Czytaj więcej: Super Tydzień Chełmski 20 lipca 2015. Numer 29 (714)
CHARAKTERYSTYKA FIRMY I GOSPODARSTW UCZESTNICZĄCYCH W KONKURSIE AGROLIGA 2015
Kategoria „FIRMY”
Firma Handlowo-Usługowa Chudaś Jan z Lipówki gmina Wyryki działa od 1993 roku w branży obróbki drewna. Początki działalności to świadczenie usług przecierania drewna dla rolników oraz innych okolicznych odbiorców indywidualnych głównie z terenów wiejskich.
Aktualnie firma zatrudnia 11 pracowników i przeciera około 4 000 metrów sześciennych drewna. Główny asortyment to tarcica iglasta sosnowa, liściasta, deska elewacyjna a także klejone płyty, listwy, kantówki, deski podłogowe oraz deski elewacyjne.
Czytaj więcej: CHARAKTERYSTYKA FIRMY I GOSPODARSTW UCZESTNICZĄCYCH W KONKURSIE AGROLIGA 2015